Archiwa kategorii: Wywiady

Przeszłość ciągle bliska

Choć od 40 lat mieszka w Warszawie, nie przywykł do krajobrazu Mazowsza. Na pytanie, skąd pochodzi, odpowiada: – Z Galicji, gdzie solidarność ludzka jest dużo szersza, a cwaniactwo jest wadą. Nam opowiada o dzieciństwie spędzonym w Łękach, LO w Dukli, o swoim ojcu Karolu, marynarzu, mamie Bronisławie, która marzyła, by został księdzem i braciach, Stanisławie i Kazimierzu. – Te dawne wydarzenia są dla mnie klamrą spinającą z Łękami – przyznaje Ryszard Rogala, emerytowany profesor nadzwyczajny, doktor praw.

Scan

Czytaj dalej

Historycy też czekają na złoty pociąg

Jego pasja historyczna zaczęła się od słuchania dziadkowych opowieści, potem zaciekawił go atlas historyczny, w którym granice były inne niż obecnie. Dzisiaj jest autorem kilku książek i opracowań historycznych o rodzinnych stronach. Ale najbardziej fascynują go dawne dzieje rodzinnego Starego Żmigrodu, gdzie nadal mieszka. Aby je zgłębić Daniel Krzysztof Nowak przewertował setki dokumentów w polskich i zagranicznych archiwach. Nam opowiada o swojej historycznej pasji i o radości, jaką mu sprawia przeglądanie ksiąg grodzkich, metryk, fascykuł, fasje, sumariuszy. Daniel Nowak

W ubiegłym roku ukazała się Pana książka pod tytułem Stary Żmigród w Średniowieczu. Przeczytałam ją jednym tchem i muszę potwierdzić: to jedna z najciekawszych monografii, które ukazały się w ostatnich latach w regionie. Napisana prostym, ale jednocześnie eleganckim językiem. Mnie uderzyło w niej przede wszystkim bogactwo źródeł z jakich Pan korzystał. Jak długo zbierał Pan materiały do tego opracowania? Czytaj dalej

Łęczanie: Krzysztof Leśniak

Łęczanie i ich potomkowie na świecie. Dokąd zaszli, dlaczego zaszli tak daleko i co teraz robią? Nam opowiedzieli o swoich wyborach i pasjach.

Krzysztof Leśniak

Od prawie trzydziestu lat prowadzi warszawskie tramwaje. Kocha swoją pracę i z zapałem pisze o niej na pełnym humoru blogu. W Warszawie ma rodzinę, dom, jednak na hasło Łęki Dukielskie bez zastanowienia odpowiada. Korzenie to są korzenie. Nie wymażemy ich z pamięci, bo pozostaniemy anonimowym nikim. Cieszę się z tego, że dzieciństwo spędziłem w Łękach, pomimo że każdy mój rozmówca nie ma zielonego pojęcia, gdzie to jest.

za pulpitem

Czytaj dalej

Łęczanie: Jan Randýsek

Łęczanie i ich potomkowie na świecie. Dokąd zaszli, dlaczego zaszli tak daleko i co teraz robią? Nam opowiedzieli o swoich losach, wyborach i pasjach.

Jan Randýsek

Gdyby historia miłości jego rodziców, Czeszki i Polaka, potoczyła się inaczej, być może dzisiaj Jan Randýsek mieszkałby w Łękach, a nie w czeskim miasteczku Brumov–Bylnice koło Zlina. Los jednak chciał inaczej. Po wojnie Jašo nie ustawał w poszukiwaniu rodziny w Polsce. Odnalazł ją, gdy był już po czterdziestce. Nikt nie miał wątpliwości: – To wykapany tato – powiedziała na powitanie siostra jego ojca.

Jan Randysek portret

Czytaj dalej

Łęczanie: Paweł Kołacz

Łęczanie i ich potomkowie na świecie. Dokąd zaszli, dlaczego zaszli tak daleko i co teraz robią? Nam opowiedzieli o swoich wyborach i pasjach.

Paweł Kołacz

Miał zaledwie dziesięć lat, gdy rozpoczął budować drzewo genealogiczne swojej rodziny. Pobyty w Łękach Dukielskich – rodzinnej miejscowości rodziców – wykorzystywał między innymi na wertowaniu ksiąg parafialnych, spisywaniu danych z nagrobków. Dzisiaj jest wykształconym historykiem-archiwistą, absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego internetowe drzewo genealogiczne zawiera prawie 9 tysięcy nazwisk, a prywatne ponad 11 tysięcy. Niebawem będzie można powiedzieć, że opracował drzewo genealogiczne całych Łęk.

Paweł Kołacz

Czytaj dalej

Łęczanie: Ireneusz Soliński

Łęczanie i ich potomkowie na świecie. Dokąd zaszli, dlaczego zaszli tak daleko i co teraz robią? Nam opowiedzieli o swoich wyborach i pasjach.

Ireneusz Soliński

Jest pionierem w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Z dumą prezentuje na zdjęciach praktyczne efekty swojej pracy: stumetrowe wiatraki w Łękach Dukielskich. Zostały wybudowane dokładnie w miejscu, które wskazał. Bo prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński, jako pierwszy w Polsce, udokumentował zasoby energii wiatru na Podkarpaciu. Nic dziwnego, że mówi się o nim: specjalista od energetyki wiatrowej.

prof. Ireneusz Soliński - w pracy

Czytaj dalej

Łęczanie: Elżbieta Węgrzyn

Łęczanie i ich potomkowie na świecie. Dokąd zaszli, dlaczego zaszli tak daleko i co teraz robią? Nam opowiedzieli o swoich wyborach i pasjach.

Elżbieta Węgrzyn

Krośnianka, ale i łęczanka po kądzieli, prowadzi w Tychach pierwszą w Polsce szkołę, w której gry na skrzypcach uczy według metody Japończyka Sinichi Suzuki. Wcześniej koncertowała po Europie i Japonii z orkiestrami Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia oraz z Radiową Orkiestrą Symfoniczną. Liceum muzyczne ukończyła w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika, a jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie pozostawała pod opieką artystyczną prof. Kai Danczowskiej.

Ela Węgrzyn

  Czytaj dalej