Archiwa kategorii: Archiwum

Mam szczęście spotykać dobrych ludzi!

W Łękach Dukielskich rozpoczęto realizację najważniejszej inwestycji w tej miejscowości. – To będzie duży sukces. W miejscu baraków Kółka Rolniczego stanie piękny budynek – zapewnia Dorota Chilik, autorka i koordynatorka projektu „Wielofunkcyjne Centrum Kultury w Łękach Dukielskich – Stowarzyszenie Kółko Rolnicze”. Trudno nie uwierzyć w jej słowa, skoro – jak sama mówi – z sukcesem sieje w terenie optymizm, zaraża aktywnych ludzi swoją pasją i zamiłowaniem do „małych ojczyzn”, a przede wszystkim łamie postawy, że „czegoś się nie da zrobić”. 

 

To właśnie ten Pani optymistyczny wpis na FB tak mnie zainspirował, że postanowiłam poprosić Panią o rozmowę. Proszę opowiedzieć o tej bardzo konkretnej pracy, którą Pani tak symbolicznie opisała, jako „sianie optymizmu w terenie”.

DOROTA CHILIK: Moja praca to praca w terenie przy inwestycjach. Od 20 lat tworzę przy pomocy ludzi odważnych i pracowitych nowe oblicze naszych Małych Ojczyzn. Wymyślam akcje, działania inwestycyjne, pomagam na nie przygotować wszystkie dokumenty, np. projekty budowlane, pozwolenia na budowę itp. A następnie szukam środków finansowych. Później wypełniam dokumenty aplikacyjne, kompletuję dokumenty i składam do odpowiedniej instytucji. Czekam i podnoszę na duchu tych wątpiących, aż w końcu nadchodzi moment, że jest decyzja i możemy zacząć działać. I tak naprawdę w terenie moją pracę widać po 2, 3 latach, czyli dopiero wtedy, jak wchodzimy w teren, jak robimy festyn czy warsztaty. Moje działanie to współpraca z lokalną społecznością, ze stowarzyszeniami i parafiami z terenu Podkarpacia, tego najbiedniejszego terenu. Przekrój zadań i środków jest ogromny, czyli od np. warsztatów wielkanocnych za 5 tys. zł do kompleksowych działań w kierunku rozwoju produktu turystycznego za 4 mln euro czyli ponad 16 mln zł.  Czytaj dalej

Uwagi na temat książki Henryka Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów”

Otrzymaliśmy kolejne uwagi Czytelników na temat książki H. Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów”. Ponieważ jest to dosyć obszerna lista bardzo istotnych błędów, potknięć czy niedomówień autorskich, postanowiliśmy opublikować je w osobnym wpisie. Wiele z tych uwag potwierdza opinie autorki recenzji, którą opublikowaliśmy wcześniej, pod adresem: http://lekidukielskiedukla.pl/?p=1806  (red.) Czytaj dalej

Recenzja książki Henryka Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów”

Tytuł książki wiele o niej mówi!

Książka Henryka Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów” nie jest monografią na którą czekaliśmy. Nie jest nawet obiektywną historią Łęk Dukielskich. Jest tendencyjną propagandową opowieścią o Łękach widzianych oczami Henryka Kyca. Opowieścią nie tylko nieobiektywną, ale pełną złośliwości o ludziach, których autor przecież spotyka na co dzień i ich przodkach. To nie jest w porządku, że Henryk Kyc wykorzystuje nie tylko łamy książki, ale i publiczne pieniądze, aby tak krzywdzić sąsiadów tylko dlatego, że chodzą do innego kościoła. W bibliografii brak nawet monografii parafii polskokatolickiej, wydanej rok temu. Jest za to opis wydarzeń, które zaistniały przed kościołem rzymskokatolickim już po wydaniu publikacji. To oczywiste kuriozum pisać o czymś, że się już wydarzyło jeszcze zanim się wydarzyło. Takie cuda mogą się zdarzyć chyba tylko u autora książki! Czy powinnam się do tego poziomu zniżać i publicznie polemizować z taką wizją Łęk przedstawioną przez autora, którego broni fakt, że jako amator nie zna historycznego warsztatu? Czytaj dalej

28.08.1366 – 28.08.2016 (opublikowane z opóźnieniem)

28.08.1366 – 28.08.2016142-strona

Oto powyżej nasz jubileuszowy rarytas. To kopia jakże ważnego dla Łęk dokumentu na pergaminie z 28 sierpnia 1366 roku, w którym po raz pierwszy wspomniano o Łękach, zapisując nazwę naszej miejscowości jako Lanky. Zresztą dokument ten jest ważny dla niemal wszystkich okolicznych miejscowości, które w tym roku obchodziły 650-lecie udokumentowanego istnienia. dokument-na-pergaminie-z-1366-roku
Czytaj dalej

650 lecie Łęk Dukielskich

Uroczystości jubileuszowe 650 lecia łęk Dukielskich rozpoczęły się już w piątek od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i otwarcia wystawy malarstwa Stanisława Białogłowicza.

W sobotę 27 sierpnia  2016 r. odsłonięty został  Jubileuszowy Pomnik Wdzięczności oraz tablica konspiracji niepodległościowej zlokalizowanych przed kościołem parafialnym. Wcześniej symbolicznie wmurowano kapsułę czasu zawierającą listę darczyńców oraz osób udzielających wsparcia przy budowie Pomnika Wdzięczności. Historię bohaterskich żołnierzy konspiracji niepodległościowej walczących z niemieckim i sowieckim okupantem przypomniał Leszek Wilk. Zasadzono także pamiątkowy dąb przywieziony z Katynia, złożono kwiaty i znicze pod odsłoniętym pomnikiem i tablicą.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w sali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Publicznych  w Łękach Dukielskich przywitano zaproszonych gości i mieszkańców uczestniczących w sesji. Sołtys wsi Tomasz Węgrzyn  przedstawił w prezentacji kluczowe wydarzenia z historii miejscowości. Młodzież i dzieci przygotowały oprawę artystyczną. A przedstawiciele komitetu organizacyjnego Jubileuszu wręczali upominki dla przybyłych gości.

W Kościele Polskokatolickim odbyła się msza św. ekumeniczna, w której uczestniczyli zaproszeni gości, a także uczestnicy IV Rajdu Rowerowego „Oikoumene”, który w tym roku odbył się dla uczczenia 650 lecia Łęk Dukielskich. Podczas mszy św. proboszcz parafii ks. Roman Jagiełło wręczył gościom i mieszkańcom Łęk Dukielskich medale  „Oikoumene”.  Otwarta została wystawa ikon autorstwa Barbary i Zbigniewa Marchewków. Czytaj dalej

To przychodzi z wiekiem

Relacja z 42. Spotkania „Na rodzinnej ziemi – Łęki Dukielskie 2015 

Miłośnicy Ziemi Krośnieńskiej z całej Polski już po raz kolejny spotkali się, tradycyjnie na rodzinnej ziemi. Tym razem w sobotę, 19 września, odwiedzili Łęki Dukielskie, które w przyszłym roku obchodzić będą piękny jubileusz 650-lecia istnienia. To dlatego właśnie ta miejscowość dostąpiła zaszczytu i gościła w tym roku członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które jest organizatorem „42. Spotkania Na rodzinnej ziemi – Łęki Dukielskie 2015. Czytaj dalej

Logo 650-lecia Łęk Dukielskich

credit: PIOTR BIALOGLOWICZ

28 sierpnia 2015 roku!

Na rok przed wielkim jubileuszem 650-lecia Łęk Dukielskich możemy się pochwalić pięknym i bardzo ważnym prezentem. Jest nim jubileuszowe logo, którego autorem jest artysta Piotr Białogłowicz, syn wywodzącego się z Łęk artysty-malarza profesora Stanisława Białogłowicza.

Piotr mieszka i pracuje w Berlinie, ale nie dystansuje  się od swoich korzeni.  Przekazując nam zaprojektowane przez siebie logo napisał: “ze względu na moją częściową przynależność do Łęk będę czuł się zaszczycony tym, że moje logo wygrało wyścig na 650-lecie :)”

Należy dodać, że już od roku próbowaliśmy wybrać logo Jubileuszu. Także pan Piotr przedstawił nam kilka projektów. Każde jego logo było profesjonalne i piękne. Ale musieliśmy wybrać to jedno, jedyne. W gronie przedstawicieli Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich i Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu wybraliśmy to, które według większości z nas jest najbardziej czytelne.

O tym logo trafnie napisał jeden z jurorów: “Spirala odnosi się do czasu. Oddana została również rzeźba naszego terenu przez charakterystyczny łuk. I wreszcie kolory – odnoszą się do naszych narodowych, a to ważne, w końcu Łęki powstały za Kazimierza Wielkiego, gdy czerwień i biel były już na dobre używane w godle”.

Wiele osób zobaczyło w tym skrócie graficznym krajobraz naszych Łęk, osiadłych w owym łęku – łęgu (przełęczy, dali), od którego wzięła się nazwa miejscowości. A na wzgórzach usadowiły się przysiółki – Myszkowskie, Pałacówka, Łazy. A to oznacza, że logo zostało zrozumiane, “pozytywnie zakorzenione”.  Mamy nadzieję, że Państwu także się spodoba ta krótka i trafna wizja artysty.

Logo będzie można zobaczyć w praktycznym użyciu już we wrześniu, w postaci nadruku na okolicznościowym kalendarzyku na rok 2016, wydanym przez Koło Miłośników Historii Łęk Dukielskich z okazji 650-lecia miejscowości. Jako pierwsi kalendarzyki otrzymają uczestnicy 42 Spotkania “Na Rodzinnej Ziemi”, organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, tym razem na terenie gminy Dukla – w Łękach Dukielskich. Więcej o tym spotkaniu na stronie:

http://www.smzk.org/index.php?option=com_content&view=article&id=571:spotkanie-na-rodzinnej-ziemi-2015&catid=16:spotkania-na-rodzinnej-ziemi&Itemid=41

red.

 

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

w imieniu Zarządu Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich uprzejmie informujemy, że Koło nasze, na czas trwania kampanii wyborczej, wstrzymuje się od wszelkich komentarzy dotyczących zarówno osób kandydujących na różne stanowiska, jak i od wyrażania opinii dot. programów wyborczych.  Oznacza to także, że zablokowana została możliwość komentowania tekstów opublikowanych na naszej stronie internetowej: www.lekidukielskiedukla.pl

Wszystkim kandydatom z Łęk Dukielskich, którzy startują na stanowiska burmistrza, sołtysa czy radnych życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że ktokolwiek z Państwa będzie po 16 listopada pełnił ważne dla naszej miejscowości funkcje, będzie także współpracował z naszym Kołem dla dobra Łęk Dukielskich.

Nasza decyzja oznacza, że od teraz wszelkie wypowiedzi osób związanych z Kołem na temat wyborów są wypowiedziami prywatnymi.

W imieniu Zarządu Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich,

Maciej Zborowski, Jolanta van Grieken-Barylanka