Archiwa kategorii: Archiwum

Mam szczęście spotykać dobrych ludzi!

W Łękach Dukielskich rozpoczęto realizację najważniejszej inwestycji w tej miejscowości. – To będzie duży sukces. W miejscu baraków Kółka Rolniczego stanie piękny budynek – zapewnia Dorota Chilik, autorka i koordynatorka projektu „Wielofunkcyjne Centrum Kultury w Łękach Dukielskich – Stowarzyszenie Kółko Rolnicze”. Trudno nie uwierzyć w jej słowa, skoro – jak sama mówi – z sukcesem sieje w terenie optymizm, zaraża aktywnych ludzi swoją pasją i zamiłowaniem do „małych ojczyzn”, a przede wszystkim łamie postawy, że „czegoś się nie da zrobić”. 

 

To właśnie ten Pani optymistyczny wpis na FB tak mnie zainspirował, że postanowiłam poprosić Panią o rozmowę. Proszę opowiedzieć o tej bardzo konkretnej pracy, którą Pani tak symbolicznie opisała, jako „sianie optymizmu w terenie”.

DOROTA CHILIK: Moja praca to praca w terenie przy inwestycjach. Od 20 lat tworzę przy pomocy ludzi odważnych i pracowitych nowe oblicze naszych Małych Ojczyzn. Wymyślam akcje, działania inwestycyjne, pomagam na nie przygotować wszystkie dokumenty, np. projekty budowlane, pozwolenia na budowę itp. A następnie szukam środków finansowych. Później wypełniam dokumenty aplikacyjne, kompletuję dokumenty i składam do odpowiedniej instytucji. Czekam i podnoszę na duchu tych wątpiących, aż w końcu nadchodzi moment, że jest decyzja i możemy zacząć działać. I tak naprawdę w terenie moją pracę widać po 2, 3 latach, czyli dopiero wtedy, jak wchodzimy w teren, jak robimy festyn czy warsztaty. Moje działanie to współpraca z lokalną społecznością, ze stowarzyszeniami i parafiami z terenu Podkarpacia, tego najbiedniejszego terenu. Przekrój zadań i środków jest ogromny, czyli od np. warsztatów wielkanocnych za 5 tys. zł do kompleksowych działań w kierunku rozwoju produktu turystycznego za 4 mln euro czyli ponad 16 mln zł.  Czytaj dalej

Uwagi na temat książki Henryka Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów”

Otrzymaliśmy kolejne uwagi Czytelników na temat książki H. Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów”. Ponieważ jest to dosyć obszerna lista bardzo istotnych błędów, potknięć czy niedomówień autorskich, postanowiliśmy opublikować je w osobnym wpisie. Wiele z tych uwag potwierdza opinie autorki recenzji, którą opublikowaliśmy wcześniej, pod adresem: http://lekidukielskiedukla.pl/?p=1806  (red.) Czytaj dalej

Recenzja książki Henryka Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów”

Tytuł książki wiele o niej mówi!

Książka Henryka Kyca „Moje Łęki Dukielskie na przestrzeni dziejów” nie jest monografią na którą czekaliśmy. Nie jest nawet obiektywną historią Łęk Dukielskich. Jest tendencyjną propagandową opowieścią o Łękach widzianych oczami Henryka Kyca. Opowieścią nie tylko nieobiektywną, ale pełną złośliwości o ludziach, których autor przecież spotyka na co dzień i ich przodkach. To nie jest w porządku, że Henryk Kyc wykorzystuje nie tylko łamy książki, ale i publiczne pieniądze, aby tak krzywdzić sąsiadów tylko dlatego, że chodzą do innego kościoła. W bibliografii brak nawet monografii parafii polskokatolickiej, wydanej rok temu. Jest za to opis wydarzeń, które zaistniały przed kościołem rzymskokatolickim już po wydaniu publikacji. To oczywiste kuriozum pisać o czymś, że się już wydarzyło jeszcze zanim się wydarzyło. Takie cuda mogą się zdarzyć chyba tylko w Łękach! Czy powinnam się do tego poziomu zniżać i publicznie polemizować z taką wizją Łęk przedstawioną przez autora, którego broni fakt, że jako amator nie zna historycznego warsztatu? Czytaj dalej

28.08.1366 – 28.08.2016 (opublikowane z opóźnieniem)

28.08.1366 – 28.08.2016142-strona

Oto powyżej nasz jubileuszowy rarytas. To kopia jakże ważnego dla Łęk dokumentu na pergaminie z 28 sierpnia 1366 roku, w którym po raz pierwszy wspomniano o Łękach, zapisując nazwę naszej miejscowości jako Lanky. Zresztą dokument ten jest ważny dla niemal wszystkich okolicznych miejscowości, które w tym roku obchodziły 650-lecie udokumentowanego istnienia. dokument-na-pergaminie-z-1366-roku
Czytaj dalej

650 lecie Łęk Dukielskich

Uroczystości jubileuszowe 650 lecia łęk Dukielskich rozpoczęły się już w piątek od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i otwarcia wystawy malarstwa Stanisława Białogłowicza.

W sobotę 27 sierpnia  2016 r. odsłonięty został  Jubileuszowy Pomnik Wdzięczności oraz tablica konspiracji niepodległościowej zlokalizowanych przed kościołem parafialnym. Wcześniej symbolicznie wmurowano kapsułę czasu zawierającą listę darczyńców oraz osób udzielających wsparcia przy budowie Pomnika Wdzięczności. Historię bohaterskich żołnierzy konspiracji niepodległościowej walczących z niemieckim i sowieckim okupantem przypomniał Leszek Wilk. Zasadzono także pamiątkowy dąb przywieziony z Katynia, złożono kwiaty i znicze pod odsłoniętym pomnikiem i tablicą.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w sali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Publicznych  w Łękach Dukielskich przywitano zaproszonych gości i mieszkańców uczestniczących w sesji. Sołtys wsi Tomasz Węgrzyn  przedstawił w prezentacji kluczowe wydarzenia z historii miejscowości. Młodzież i dzieci przygotowały oprawę artystyczną. A przedstawiciele komitetu organizacyjnego Jubileuszu wręczali upominki dla przybyłych gości.

W Kościele Polskokatolickim odbyła się msza św. ekumeniczna, w której uczestniczyli zaproszeni gości, a także uczestnicy IV Rajdu Rowerowego „Oikoumene”, który w tym roku odbył się dla uczczenia 650 lecia Łęk Dukielskich. Podczas mszy św. proboszcz parafii ks. Roman Jagiełło wręczył gościom i mieszkańcom Łęk Dukielskich medale  „Oikoumene”.  Otwarta została wystawa ikon autorstwa Barbary i Zbigniewa Marchewków. Czytaj dalej

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

w imieniu Zarządu Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich uprzejmie informujemy, że Koło nasze, na czas trwania kampanii wyborczej, wstrzymuje się od wszelkich komentarzy dotyczących zarówno osób kandydujących na różne stanowiska, jak i od wyrażania opinii dot. programów wyborczych.  Oznacza to także, że zablokowana została możliwość komentowania tekstów opublikowanych na naszej stronie internetowej: www.lekidukielskiedukla.pl

Wszystkim kandydatom z Łęk Dukielskich, którzy startują na stanowiska burmistrza, sołtysa czy radnych życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że ktokolwiek z Państwa będzie po 16 listopada pełnił ważne dla naszej miejscowości funkcje, będzie także współpracował z naszym Kołem dla dobra Łęk Dukielskich.

Nasza decyzja oznacza, że od teraz wszelkie wypowiedzi osób związanych z Kołem na temat wyborów są wypowiedziami prywatnymi.

W imieniu Zarządu Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich,

Maciej Zborowski, Jolanta van Grieken-Barylanka

 

Łęczanie: Ireneusz Soliński

Łęczanie i ich potomkowie na świecie. Dokąd zaszli, dlaczego zaszli tak daleko i co teraz robią? Nam opowiedzieli o swoich wyborach i pasjach.

Ireneusz Soliński

Jest pionierem w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Z dumą prezentuje na zdjęciach praktyczne efekty swojej pracy: stumetrowe wiatraki w Łękach Dukielskich. Zostały wybudowane dokładnie w miejscu, które wskazał. Bo prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński, jako pierwszy w Polsce, udokumentował zasoby energii wiatru na Podkarpaciu. Nic dziwnego, że mówi się o nim: specjalista od energetyki wiatrowej.

prof. Ireneusz Soliński - w pracy

Czytaj dalej