Archiwa kategorii: Smaki

Bandurzak rozsławia Łęki

Łezka się w oku zakręciła. Pięknie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Łęk Dukielskich, które ocaliły od zapomnienia BANDURZAK! A teraz ten skromny placek rozsławia Łęki.

8 minut programu o bandurzaku i o Łękach w TVN. Inni za minutę w tv płacą ogromne pieniądze. Łęki miały darmową reklamę.

Panie z Koła Gospodyń pięknie się zaprezentowały. Naprawdę cudownie przekazywać takie wiadomości.

Pięknie też podkreślić, ile można zdziałać, kiedy współpracuje się razem. Bo:

– nic by nie było, gdyby pani Halinka Kasprzyk nie piekła pysznych bandurzaków;

– nic by nie było, gdyby pani Maria Kołacz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich, nie wniosła tego bandurzaka na degustacyjne stoły;

– nic by nie było, gdyby Gmina Dukla, a przede wszystkim pani Krystyna Różewicz zajmująca się w gminie promocją, nie zaprosiła KGW z Łęk do tych stołów;

– nic by nie było, gdybym ja nie miała już przy sobie mojej kochanej (95-letniej) Mamy Stefanii, z którą przez kilka dni rozmawiałam tylko o bandurzaku i dawnej tradycji pieczenia chleba. I wszystko to potem spisałam urzędnikom na odpowiednich formularzach a Miłośnikom Historii Łęk i Smaków ku wiecznej pamięci.

Wszystkim wymienionym Paniom, jak i tym nie wymienionym serdecznie dziękuję za współpracę.

A teraz zapraszam już do oglądania:

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/bandurzak-ze-palce-lizac,181266.html

Jolanta van Grieken-Barylanka

 

BANDURZAK Z CERTYFIKATEM!

Bandurzak z Łęk Dukielskich został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.

P1030581

BANDURZAK Z CERTYFIKATEM!

O tym, że łęcki bandurzak podbija salony pisaliśmy już rok temu. Także o tym, że zdobywa nagrody na festiwalach smaku i natychmiast znika ze stołów podczas licznych degustacji potraw regionalnych. Podkreślaliśmy, że nic dziwnego, iż znalazł się wśród potraw i produktów lokalnych i regionalnych wytwarzanych w gminie Dukla, które opisano w informatorze „Dukielskie specjały – gdzie i kto”. A 5 sierpnia 2015 roku dołączył do produktów, wpisanych na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa. Mamy nadzieję, że to nie jest ostatnie wyróżnienie bandurzaka, który został zachowany dla przyszłych pokoleń przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich, a przede wszystkim przez panią Halinę z Krężałków-Kasprzykową, która do dzisiaj piecze w Łękach te pyszne placki. 

Bandurzak 2

Wygląd: Placek z farszem z ziemniaków i sera z dodatkiem ziół

Kształt: Okrągły lub kwadratowy.

Rozmiar: Średnica od 25 cm do 30 cm, grubość od 7 cm do 10 cm.

Kolor: Brązowo-złoty.

Konsystencja: Pulchne ciasto, lekko wilgotny miąższ.

Smak: Chleba z dodatkiem ziemniaków i ziół takich jak dzika mięta.

Tradycja: Wieś Łęki Dukielskie położona na północnym skraju Beskidu Niskiego w województwie podkarpackim słynie z wypieku placka z ziemniakami z dodatkiem sera oraz ziół o nazwie bandurzak. Ten charakterystyczny tylko dla tego regionu wyrób swoją nazwę zawdzięcza dodatku do ciasta chlebowego ziemniaków, na które mieszkańcy Łęk Dukielskich mówili bandurki. Dawniej pieczony był zawsze przy okazji pieczenia chleba, zazwyczaj raz w tygodniu w piecach chlebowych opalanych drewnem bukowym. Do jego przygotowania na początku gospodynie sporządzały zaczyn najlepiej z mąki pszennej. „Farsz do bandurzaka robiło się z ziemniaków. Do uduszonych ziemniaków dodawano ser twaróg, ale bardzo chudy i suchy, taki, który można było dokładnie rozkruszyć palcami, podsmażano cebulkę, ale tłuszczu dawano niewiele, nawet jeśli czasem dodawano skwarki to było ich mało i były mocno przysmażone. Wszystko doprawiano do smaku solą i pieprzem, najlepiej ziołowym, dodawano też dużo mięty” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Łęk Dukielskich). Receptura na przygotowanie bandurzaka przetrwała do dnia dzisiejszego i według niej młodsze pokolenia mieszkańców Łęk Dukielskich wypiekają go na co dzień oraz na różne uroczystości związane z tradycją regionu. Ze strony Ministerstwa Rolnictwa.

A my korygujemy: jest to wyrób charakterystyczny nie dla całego regionu, ponieważ bandurzaka nie znają nawet okoliczne miejscowości, Wietrzno czy Kobylany. Jest to zatem fenomen, bo rzadko się zdarza, aby produkt był znany wyłącznie w jednej miejscowości. Wiele osób myli bandurzaka z kołaczem. Ten ostatni jest także znany w Łękach, ale i w miejscowościach sąsiednich.

W imieniu Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich, jak i Koła Miłosników Historii Łęk Dukielskich chcielibyśmy przesłać piękne podziękowania na ręce Pana Jerzego Ginalskiego, Dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, za pomoc w opisaniu tradycji pieczenia BANDURZAKA. Pięknie też dziękujemy Pracownikom Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, zwłaszcza Pani Monice Sterer-Putyło, która pilotowała wniosek.

Na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa jest wpisanych ponad 1450 produktów. Najwięcej produktów, bo aż 196 pochodzi w województwa podkarpackiego. Można więc śmiało napisać, że Podkarpacie tradycją stoi!

                   RENESANS BANDURZAKA? HISTORIA TEJ ŁĘCKIEJ POTRAWY

Czytaj dalej