Archiwa kategorii: Zwyczaje

Sobótki Łęckie 2023

W niedzielę, 25 czerwca 2023 roku odbyły się w Łękach Dukielskich na Placu Kółka Rolniczego  Sobótki Łęckie 2023 pod hasłem: „Kultura ludowa łączy pokolenia” – „Podtrzymywanie pradawnych zwyczajów”. Z powodu złej pogody Sobótki zostały przeniesione z soboty na niedzielę, 25 czerwca.

Zorganizowanie wydarzenia było możliwe dzięki finansowemu wsparciu, którego udzieliły

Fundacji Pekao S.A. Warszawa, Gmina Dukla i Fundacja Łęki Dukielskie.

Podczas Łęckich Sobótek uczniowie z klasy czwartej i piątej ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Łękach Dukielskich przedstawili krótki, humorystyczny program artystyczny w którym przypomnieli sobótkowe zwyczaje i obrzędy.

Wystąpiły także zespoły folklorystyczne Piast i Pogórzanie.

A jak było, widać na zdjęciach wykonanych przez Kubę Pabisa, które można zobaczyć na stronie Kółka Rolniczego http://kolkorolniczeleki.pl/sobotki-leckie-2023/

red./

Bandurzak rozsławia Łęki

Łezka się w oku zakręciła. Pięknie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Łęk Dukielskich, które ocaliły od zapomnienia BANDURZAK! A teraz ten skromny placek rozsławia Łęki.

8 minut programu o bandurzaku i o Łękach w TVN. Inni za minutę w tv płacą ogromne pieniądze. Łęki miały darmową reklamę.

Panie z Koła Gospodyń pięknie się zaprezentowały. Naprawdę cudownie przekazywać takie wiadomości.

Pięknie też podkreślić, ile można zdziałać, kiedy współpracuje się razem. Bo:

– nic by nie było, gdyby pani Halinka Kasprzyk nie piekła pysznych bandurzaków;

– nic by nie było, gdyby pani Maria Kołacz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich, nie wniosła tego bandurzaka na degustacyjne stoły;

– nic by nie było, gdyby Gmina Dukla, a przede wszystkim pani Krystyna Różewicz zajmująca się w gminie promocją, nie zaprosiła KGW z Łęk do tych stołów;

– nic by nie było, gdybym ja nie miała już przy sobie mojej kochanej (95-letniej) Mamy Stefanii, z którą przez kilka dni rozmawiałam tylko o bandurzaku i dawnej tradycji pieczenia chleba. I wszystko to potem spisałam urzędnikom na odpowiednich formularzach a Miłośnikom Historii Łęk i Smaków ku wiecznej pamięci.

Wszystkim wymienionym Paniom, jak i tym nie wymienionym serdecznie dziękuję za współpracę.

A teraz zapraszam już do oglądania:

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/bandurzak-ze-palce-lizac,181266.html

Jolanta van Grieken-Barylanka