Uroczystości 100. rocznicy śmierci Edmunda Żołny

ZAPROSZENIE

Już w najbliższy piątek, 4 marca 2022 roku, minie sto lat od śmierci nauczyciela i kierownika Państowej Szkoły Powszechnej w Łękach.

Edmund Żołna urodził się 12 lutego 1890 roku w Szczepańcowej.  Jego rodzicami byli Jan i Aniela z Packów. Nie jest wiadome, gdzie zdobył wykształcenie. Do Łęk został skierowany jako nauczyciel nadetatowy 1 września 1912 roku, wcześniej pracował w Iwoniczu.

W chwili, gdy 22-letni Żołna rozpoczął pracę w Łękach, wszystkie zajęcia szkolne odbywały się w budynku Kółka Rolniczego, a społeczność i Rada Szkolna przymierzała się do budowy własnego budynku dydaktycznego. Plany te pokrzyżował wybuch I Wojny Światowej. Żołna mimo swojego młodego wieku musiał szybko awansować, skoro w ciągu dekady został kierownikiem Szkoły. Tuż przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, 18 sierpnia 1918 roku, w kościele parafialnym w Kobylanach poślubił Łęczankę, 19-letnią Marię z Wojnarów. Ten rok był również niezwykle ważny dla łęckiej szkoły, gdyż zajęcia zaczęły się odbywać w budynku dawnej karczmy, której sale lekcyjne pamiętają jeszcze ostatni żyjący mieszkańcy wsi.

Życie Edmunda Żołny zakończyło się nagle, zmarł w Łękach w wyniku gruźlicy. Osierocił 6-miesięcznego syna – Jana, który niestety zmarł kilka miesięcy po śmierci ojca.

Rodzice Żołny oraz jego żona ufundowali Edmundowi okazały nagrobek. Na tablicy nagrobnej wskazali jego pochodzenie oraz funkcję, jaką sprawował w szkole. Jego żona wyszła ponownie za mąż, nie doczekała się jednak potomstwa. Zmarła w 1986 roku dożywając starości. Od tej pory grób Edmunda powoli odchodził w zapomnienie, opiekowali się nim ludzie dobrej woli, ale i tych ze względu na wiek było coraz mniej.

Od 2017 roku rozpocząłem starania o renowację zapomnianego i zniszczonego nagrobka. Została utworzona publiczna zbiórka internetowa, a pod rzymskokatolickim kościołem w Łękach Dukielskich odbyła się kwesta. Odzew był bardzo duży, mieszkańcy Łęk Dukielskich chętnie wsparli inicjatywę. Środki napływały również z innych miejscowości. Dzięki temu już w lecie 2018 roku udało się wyremontować nagrobek. Od tej pory staram się w ciągu roku dbać o niego pielęgnując nasadzenia czy kosząc trawę wokół piaskowca.

Przypadająca na najbliższy tydzień setna rocznica śmierci Edmunda Żołny, jest okazją do publicznego wyrażenia wdzięczności minionym pokoleniom za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów naszych ojców, dziadków i pradziadków. To okazja do podziękowania za wszystkich mentorów, których naukę przekazywali nam nasi rodzice i dziadkowie. Elementarna wiedza, którą otrzymali w Łękach, przydawała się im w dorosłym życiu, które wiedli nie tylko w naszej wsi, ale również na dalekiej emigracji.

W związku z tą okazją zapraszam wszystkich mieszkańców naszej miejscowości na Uroczystości upamiętniające setną rocznicę śmierci Edmunda Żołny. Będą one miały miejsce w najbliższą sobotę, 5 marca br. Uroczystość rozpocznie się Eucharystią o pokój duszy zmarłego Edmunda Żołny o godzinie 9:00 w kościele  parafialnym w Łękach Dukielskich, a następnie około godziny 9:45 na cmentarzu w Kobylanach odbędzie się pobłogosławienie odnowionego nagrobka i złożenie kwiatów.

Serdecznie zapraszam do udziału wszystkich Łęczan na czele z panią Sołtys Małgorzatą Tomkiewicz oraz Radnymi panią Magdaleną Krukar i panem Piotrem Węgrzynem. Zapraszam społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich oraz Kółko Rolnicze, które tak wiele wniosło do szerzenia oświaty w naszej wsi. Zapraszam także uczniów, absolwentów szkoły oraz wszystkich sympatyków historii Łęk Dukielskich.

Mateusz Więcek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *