Mamy potwierdzenie: Andrzej Czaja pochodził z Łęk!

Mamy ustalenia genealogiczne dotyczące rodziny Andrzeja Czai, o którym pisaliśmy na tej stronie kilka dni temu. Jak zwykle w takich przypadkach niezawodny jest pan Paweł Kołacz z Torunia, historyk archiwista, który niemal od dziecka tworzy drzewo genealogiczne rodzin z Łęk, skąd pochodzą jego rodzice. Pan Paweł współpracuje z nami w ramach Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich. Oto co ustalił (publikujemy fragment jego tekstu):

Potwierdzam, że Andrzej Czaja pochodził z Łęk Dukielskich. Zgadza się również data jego urodzin podana przez jego prawnuka Romana Poláčka ze Słowacji.

Andrzej Czaja urodził się 18.11.1867 r. w Łękach. Jego ojciec Jan Czaja był synem Tomasza i Teresy z domu Głowy, z kolei matka Anna z domu Gołasz była córką Tomasza i Agnieszki z domu Szopa.

Tomasz Czaja, dziadek Andrzeja, pojawia się w Metryce Franciszkańskiej, w domu pod nr 79. W Metryce Józefińskiej (starszej) pod tym samym numerem mieszkał Józef Czaja, a więc najprawdopodobniej pradziadek Andrzeja Czai.

Andrzej miał rzeczywiście starszego brata Konstantego, a także starszą siostrę Teofilę i młodszą Mariannę (pod tym imieniem zapisana w księdze chrztów). Nic nie wiem o dalszych losach Teofili i Marianny, a dotąd nie wiedziałem również nic więcej o Andrzeju.

Wiedziałem o Konstantym, że ożenił się w 1889 r. z Łęczanką Katarzyną Sikorą, córką Szymona i Marianny z domu Cyran. Konstanty i Katarzyna mieli 11 dzieci: Mariannę, Władysława, Jana, Weronikę, Pawła, Franciszka, Rozalię, Wojciecha, Antoniego, Kazimierza i Andrzeja. (…) Konstanty Czaja zmarł w 1936 r., a jego żona Katarzyna z Sikorów w 1939 r. Konstanty w chwili swej śmierci mieszkał w domu nr 79. W metryce zgonu Katarzyny podany jest numer domu 349.

Według moich ustaleń Andrzej Czaja miał jeszcze co najmniej dwóch starszych przyrodnich braci: Józefa i Antoniego. Byli synami Jana i Tekli z domu Dziadowicz.

Józef ożenił się z Reginą Czają, córką Andrzeja i Marianny z Czajkowskich, z kolei Antoni poślubił Reginę Belczyk, córkę Andrzeja i Julianny ze Zborowskich. Józef zmarł w 1879 r. w wieku 44 lat. W chwili śmierci mieszkał w domu nr 79 r., a więc jako najstarszy żyjący syn Jana zapewne pozostał w domu rodzinnym. Antoni zmarł w 1897 r. w wieku 54 lat i mieszkał w domu nr 165.

Prawnukiem Józefa Czai jest m.in. ksiądz Jan Wilusz, pochodzący z Łazów.

Tyle pan Paweł Kołacz, który przesłał nam również załącznik – pełny wykaz ustalonych dotychczas potomków Józefa Czai. Być może uda się na podstawie tych informacji odnaleźć żyjących w Łękach i nie tylko krewnych pana Romana ze Słowacji. Ten wykaz prześlemy panu Romanowi. Jeśli ktoś z Państwa, związany z tą rodziną, także chciałby otrzymać ten wykaz, prosimy o kontakt mailowy, prześlemy z przyjemnością. Dzięki wymianie informacji będziemy mogli uzupełnić drzewo rodzinne Czajów.

(red.)

3 myśli nt. „Mamy potwierdzenie: Andrzej Czaja pochodził z Łęk!

 1. Janusz Czaja

  Dzień dobry Nazywam się Janusz Czaja i mieszkam w Łężanach mój ojciec to Eugeniusz Czaja z m Równe mój dziadek Czaja Jan z Łek Dukielskich pradziadek Józef Czaja Łek Dukielskich a ks Jan Wilusz to mój Kuzyn byłem z nim bardzo związany. Od 4 dni prowadzę internetową korespondencje z Romanem Polacek. Bardzo proszę o przesłanie wykazu. A dla rPana Pawła Kołacz niskie ukłony Pozdrawiam Janusz Czaja

  Odpowiedz
  1. Alicja

   Panie Józefie, być może jesteśmy dalekimi krewnymi. Moja prababcia to Agnieszka Wilusz, jej ojciec Wojciech Wilusz a matka Zofia Czaja. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
   1. Alicja

    Panie Januszu, być może jesteśmy dalekimi krewnymi. Moja prababcia to Agnieszka Wilusz, jej ojciec Wojciech Wilusz a matka Zofia Czaja. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *