Jest w tym Indeksie i Białogłowicz i Zborowski, jest Cypara i Wierdak, jest Chomentowski, Czaja, Gniady, Jastrzębski, Kołacz, Kozielec, Krężałek, Nawrocki, Soliński, Więcek, Węgrzyn. Kto jeszcze z naszych przodków mieszkał w Łękach w 1785 roku? Pod jakim numerem domu? I czy wiemy ile domów było wtedy w Łękach?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziemy w wydanym niedawno Indeksie właścicieli i użytkowników nieruchomości Cyrkułu Dukielskiego z końca XVIII wieku. Autorem tej monumentalnej pracy jest historyk Daniel Krzysztof Nowak, który opracował Indeks na podstawie tzw. Metryki Józefińskiej. A wydawcą jest zasłużone w regionie Wydawnictwo RUTHENUS w Krośnie.
Każdy, komu bliskie są badania genealogiczne, nie może przejść obok tej książki obojętnie.
Indeks właścicieli i użytkowników nieruchomości cyrkułu dukielskiego w latach 1785-1789 na podstawie Metryki Józefińskiej. Tom 1. Miejscowości Cyrkułu dukielskiego A-Ł zawiera ponad 15 tysięcy nazwisk (dokładnie 15 205). Ale uwaga: jak mówi sam tytuł ksiażki, to spis tylko tych mieszkańców, którzy byli albo właścicielami gruntów lub ich użytkownikami.
Na 840 stronach formatu B5 wyszczególnione są wszystkie miejscowości wchodzące w skład Cyrkułu Dukielskiego z mapkami tych miejscowości w tekście. A przypomnieć należy, że do tego cyrkułu należały i Jasło i Krosno i Biecz i nawet Czudec.
Luzem jest załączona barwna dwustronna mapa fragmentu Galicji z Cyrkułem Dukielskim formatu B4.
Oprawa twarda, szyta, wydanie I (nakład symboliczny 200 egz.), Krosno 2019.
Cena katalogowa: 139,00 zł
Cena promocyjna: 109,90 zł
W tym tomie umieszczono nazwiska z miejscowości na litery A-Ł. W przygotowaniu tom II M-Z. Tak więc Łęki, jak i sąsiednie miejscowości: Bóbrka. Chorkówka, Kobylany, Dukla, Draganowa znalazły się w wydanym już tomie, natomiast Sulistrowa i Wietrzno muszą jeszcze poczekać.
Jak informuje Rafał Barski, szef Wydawnictwa RUTHENUS, drugi tom o objętości 792 strony ukaże się około 10 grudnia. Oprócz spisu miejscowości od M – Ż będzie zawierał dodatkowo luzem 3 barwne mapy (dominia, parafie greckie i parafie rzymskie na terenie cyrkułu).
Mimo niskiego nakładu tom pierwszy „Indeksu” nazywanego już skrótowo „Indeksem Nowaka” cieszy się dużą popularnością. Książka jest dostępna tylko w kilku księgarniach, m.in.: Antykwariat Zbigniewa Oprządka w Krośnie, Księgarnia Autorska (Galeria VIVO w Krośnie), Libra w Rzeszowie, oraz w siedzibie (ul. Łukasiewicza 49, Krosno) i wysyłkowo.
Pod tym linkiem można zamówić to monumentalne dzieło: http://www.ruthenus.com.pl/main.php?podstr=sklep_opis&id_produktu=220&fbclid=IwAR3bZ2ecBDGqGaLVteBcsTxICjZFEUgNrobNMeMEaPwGphIcUmsqkbl7-g4
Więcej o książce można się dowiedzieć z bardzo wnikliwej i interesującej recenzji Mariusza Skiby:
„Indeks Nowaka” – kopalnia danych do badań genealogicznych i historycznych
Wydawnictwo RUTHENUS powstało w 1994 roku. Specjalizuje się w wydawaniu książek o regionie. Pierwszą książką wydaną przez tę oficynę był reprint przedwojennej książki o Pawle z Krosna. Ten renesansowy poeta podpisywał się po łacinie Paulus Crosnensis Ruthenus. Stąd pomysł na nazwę wydawnictwa.
Daniel Krzysztof Nowak – historyk i genealog – pochodzi ze Starego Żmigrodu. Więcej o Autorze w wywiadach:
– z 2015 roku – „Historycy też czekają na złoty pociąg” – dostępny jest na stronie http://lekidukielskiedukla.pl/?p=1383
- z 2019 roku w miesięczniku genealogicznym More Maiorum – “Metryka franciszkańska i józefińska znacznie ułatwiają pracę genealoga” – Daniel Nowak –http://www.moremaiorum.pl/wywiad-metryka-franciszkanska-i-jozefinska-znacznie-ulatwiaja-prace-genealoga-daniel-nowak/
Tak wygląda skan pierwszej strony spisu z Katastru Józefińskiego dla Łęk. Ile trzeba było przestudiować takich stron dla każdej wsi Cyrkułu Dukielskiego, aby powstał Indeks właścicieli i użytkowników nieruchomości? Jesteśmy pełni uznania dla Autora Indeksu!
Red/