Przed szkołą – karczmą

Przedstawiamy Państwu zdjęcie unikatowe w naszej kolekcji, które przedstawia sporą grupę młodzieży przed starą szkołą, a właściwie przed karczmą. Fotografię wykonano na początku lat 30 ubiegłego wieku. Może ktoś z Państwa ma wiedzę, w którym dokładnie roku wykonano to zdjęcie? Większość osób rozpoznaliśmy, ale wciąż są takie, o których nie wiemy, kim są. Może uda się teraz, przy Państwa pomocy?

szkoła

Publikujemy to zdjęcie w dwóch wersjach. Czyste, bez opisu, a poniżej ta sama fotografia, tyle że każda osoba jest oznaczona cyferką, a poniżej opis, kto to jest.

To nie jest najlepsza metoda na opis zdjęcia, ale nikt nam dotąd nie pomógł, aby w bardziej estetyczny sposób to zdjęcie opisać. Musimy się więc zadowolić tym, co mamy.

szkoła z numerkami ładnymi

1. Czesław Zborowski (Obora, brat Stefanii Baryłowej) ;  2. Antoni Węgrzyn (brat Bronisława, kierownika szkoły); 3. Gizella Konieczna – nauczycielka; 4. n.n.: 5. n.n.; 6. n.n.; 7. n.n.; 8. Rozalia Jong – nauczycielka; 9. Józef Kołacz (tato Krysi i Małgosi); 10. Karol Widziszewski (tato pani Piotrowskiej); 11. n.n.; 12. n.n.; 13. Zofia Jastrzębska (żona Władysława); 14. Zofia Cypara z domu Czaja; 15. ? Stefania Samborowska (za Chomentowskim); 16. Józefa Weber; 17. ? Chomentowska (mama Bronisława, babcia Grażynki Polowiec); 18. Leonia Zborowska-Wabersich (z Oborów, siostra Baryłowej); 19. n.n.; 20. n.n.; 21. Józef Białogłowicz (tato Broni Musiałowej); 22.  ? Samborowski (z dołu) Pewniejsze jest jednak, że jest to Jan Jastrzębski; 23. n.n.; 24. Władysław Jastrzębski; 25. Jakub Jastrzębski (ojciec Józefa, Andrzeja (poz. 36); 26. Janina ze Zborowskich Jastrzębska (późniejsza synowa Jakuba, siostra Baryłowej); 27. Józia Wójcik, siostra Marceli (mieszkali na granicy Łęki/Kobylany); 28. ? Franciszek Smolak, mąż Józi Wójcik; 29. n.n.; 30. Jan Gniady (Ba); 31. Michał Widziszewski; 32. Jan Kołacz (mieszkał w Kobylanach, tato Krystyny); 33. Władysław Chomentowski; 34. Franciszek Chomentowski (Dubielik, brat babci Wojtka i Tomka Wegrzyna); 35. Daniel Białogłowicz (brat Broni Habrat, mieszkał w Sopocie); 36. Andrzej Jastrzębski (ożeniony z Helą Czajkowską, mieli sklep); 37. Jan Czaja (z dołu); 38. Jan Czaja (z Folwarku). Red.

4 myśli nt. „Przed szkołą – karczmą

 1. redakcja Autor wpisu

  Stara szkoła to była właściwie dawna karczma. Prawdopodobnie to jedyne zdjęcie karczmy, jakie się zachowało. Nie wykluczone, że jest na tej starej fotografii Pani/Pana babcia, dziadziu? Pomóż poznać!

  Odpowiedz
 2. Stanisław Węgrzyn

  Antoni Węgrzyn pracował na wschodzie Polski jako nauczyciel i tam został zamordowany przez Ukraińców w na początku lat 40-tych. Konał w ogromnych męczarniach. Nigdy nie znaleziono jego grobu mimo poszukiwań przez Czerwony Krzyż i inne organizacje.

  Odpowiedz
 3. jolantavgb

  Obydwaj chłopcy siedzący w pierwszym rzędzie, nie przeżyli wojny. Czesław Zborowski zmarł w Iraku (o nim tekst „Cechurek” w zakładce Tajemnice przeszłości), a Antoni Węgrzyn został zamordowany przez Ukraińców. Czy wiesz Stanisławie, w jakiej miejscowości pracował jako nauczyciel. I czy miał rodzinę? Słyszałam, że razem z nim zginęła jego żona i córeczka. Czy to potwierdzasz? Jolanta vGB

  Odpowiedz
  1. Stanisław Węgrzyn

   Mój stryj Antoni nie miał rodziny. Miał narzeczoną. Poznałem te Panią w 1973 roku kiedy byłem we Lwowie. Ona utrzymywała z nami kontakty listowne i dlatego miałem do niej adres. Była wtedy bardzo szczęśliwa że ją odwiedziłem. Na pamiątkę dostałem papierośnicę po stryju – tj. takie specjalne srebrne pudełeczko na papierosy z grawerką imieniem i nazwiskiem Stryja.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *