Ratujmy dwór w Kobylanach – symbol Klucza Kobylańskiego, pierwszej ordynacji w Polsce

APEL

Ratujmy dwór w Kobylanach – symbol Klucza Kobylańskiego, pierwszej ordynacji w Polsce

My, potomkowie chłopów pańszczyźnianych, czynszowych i wolnych, kmieci, zagrodników i chałupników, szlachty chodaczkowej i schłopiałej, wspólnie z potomkami kobylańskich dziedziców apelujemy o podjęcie i wsparcie działań zmierzających do uratowania osiemnastowiecznego zabytku, jakim jest zniszczony w pożarze budynek dworski w Kobylanach.

Postulujemy, aby założyć fundację, która zajmie się pozyskiwaniem środków na odkupienie zgliszczy i na odbudowę budynku dworskiego. Odbudowany budynek mógłby się stać siedzibą Muzeum Klucza Kobylańskiego, pierwszej ordynacji w Polsce. Bo to w tym miejscu – od 1366 roku do drugiej wojny światowej – była siedziba właścicieli naszych miejscowości, które razem tworzyły Klucz Kobylański. W jego skład wchodziły: Kobylany, Chyrowa, Draganowa, Dukla, Głojsce, Iwla, Łęki, Makowiska, Mszana, Nadole, Sadki Sulistrowa. Kobylany były wtedy ważniejsze od Dukli. Stąd wywodzili się słynni rycerze i dworzanie, którzy nosili nazwisko Kobylańscy.

Tragedia, jaka spotkała ten symbol Klucza Kobylańskiego, jest naszą wspólną tragedią. Ratujmy od zapomnienia i przekażmy następnym pokoleniom historię naszych wsi. Kultura szlachecka jest naszym dobrem wspólnym. Ukształtowała zwyczaje i normy, które mogą być dzisiaj drogowskazem dla nas wszystkich.

Nasz apel kierujemy przede wszystkim do pana Jana Samborowskiego – sołtysa Kobylan, do Rady Sołeckiej tej miejscowości, do parafii w Kobylanach i do pana Grzegorza Węgrzynowskiego – wójta gminy Chorkówka. To w Państwa rękach jest przyszłość tego miejsca.

Apelujemy do konserwatora zabytków, aby wymógł pilne zabezpieczenie domu, który przy obecnych opadach śniegu niszczeje jeszcze bardziej.

Apelujemy do władz powiatu krośnieńskiego, województwa podkarpackiego, jak i do wszystkich, którym bliska jest historia, a w szczególności historia tego zakątka Polski. Uratujmy wspólnie ten symbol Klucza Kobylańskiego.

Sygnatariusze – inicjatorzy apelu:

Jacek Jóżef Bożętka (Krosno);

Jolanta van Grieken-Barylanka (Haga);

Mateusz Więcek (Kraków);

Marek Widurek (Draganowa);

Tomasz Węgrzyn (Łęki Dukielskie);

Stanisław Frej (Krosno);

Witold Romanowski (Kraków);

Wojciech Pasterkiewicz (Łęki Dukielskie)

Jacek Koszczan (Dukla);

Tadeusz Łopatkiewicz (Krosno);

Konrad Borek (Kraków);

Wiktor Więcek (Krosno);

Marek Klara (Targowiska);

Dorota Czaja (Łęki Dukielskie);

Jolanta Czartoryska (Rzeszów);

Beata Węgrzyn (Łęki Dukielskie);

Monika Węgrzyn (Krosno);

Paweł Brzózka (Kraków);

Kaj Małachowski (Warszawa);

Szymon JaJakubowski (Rzeszów);

Cezary Krawczyk (Warszawa);

Roman Jagiełło (Łęki Dukielskie)

Piotr Nawrocki (Strzelce Opolskie);

Joachim Popek (Rzeszów)

Mirka Widurek (Draganowa)

Karol Sulimirski (Georgia USA)

Osoby zainteresowane podpisaniem Apelu zapraszamy o przesłanie swojego nazwiska i miejsca zamieszkania mailem poprzez stronę: KlInO apel (klucz-kobylanski.pl)   Lub przez Facebooka na profilu: Klucz-Kobylański: https://www.facebook.com/Klucz-Kobyla%C5%84ski-100429335408587

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:

Inicjatywa Obywatelska Klucz-Kobylański
Kobylany w Powiecie Krośnieńskim
Tel.: +481343171762
Faks: +48134317162
Internet: kluczkobylanski@op.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *